Wielka fala powodziowa zbliża się do Wrocławia. Lokalne władze, na czele z aspirującym urzędnikiem Jakubem Marczakiem (Tomasz Schuchardt), ściągają do miasta wykwalifikowaną hydrolożkę, Jaśminę Tremer (Agnieszka Żulewska), aby za wszelką cenę uratować miasto. W tym samym czasie, Andrzej Rębacz (Ireneusz Czop) wraca do rodzinnych Kęt pod Wrocławiem nieoczekiwanie stając na czele zbuntowanych Błąd handlowy: Dlaczego większość przedsiębiorców może zrobić mieszkańców wsi, którzy nie chcą dopuścić do zniszczenia wału przeciwpowodziowego. Z biegiem czasu, pod narastającą presją władze podejmują trudną decyzję, która na zawsze zmieni życie głównych bohaterów oraz historię całego regionu i jego mieszkańców. Serial “Wielka Woda”, którego główne sceny były kręcone we Wrocławiu, od 5 października dostępny jest na platformie Netflix.

Za chwilę wielka premiera serialu Netflixa “Wielka woda”, który był kręcony we Wrocławiu

Stamtąd po kilku miesiącach, podobnie jak przedstawicieli inteligencji, wywieziono ich do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wojnę przeżyło tylko kilku kęckich Żydów. W XIX w., mimo niespokojnych czasów, miasto szybko zwiększało swoją liczebność. Kęty liczyły 3264 osób, w 1845 r. Miasto w drugiej połowie XIX wieku. W Kętach znajdowały się ulice Świętokrzyska, Kobiernicka, Doktorska (będąca przecznicą Kobiernickiej biegnącą ku Świętokrzyskiej) i Czaniecka.

Recenzja serialu Wielka woda

  1. W filmie pojawiają się też inne fikcyjne miejscowości jak Gierżoniów, gdzie tuż przed powodzią miały odbyć się regaty.
  2. Kęty to miasto o charakterze handlowo-przemysłowym, położone na Podgórzu Wilamowickim (na północ od Beskidu Małego), w dolinie rzeki Soły.
  3. Powódź tysiąclecia, która dotknęła Polskę w lipcu 1997 roku stała się inspiracją dla twórców filmowych.
  4. Od kilku dziesięcioleci liczba mieszkańców Kęt zbliżona jest do 19 tys.
  5. Zakładów Metali Lekkich „Kęty”, które pierwotnie działy jako walcownia folii aluminiowej, w późniejszych latach rozszerzając zakres produkcji.

Podobieństw miedzy serialem i rzeczywistością jest wiele. Marta Nieradkiewicz, która wcieliła się w postać dziennikarki w “Wielkiej wodzie”, nie ukrywa, że Mołek była dla niej mocną inspiracją. Mieszkańcy jej nie pozwolili na wysadzenie wałów przeciwpowodziowych, które uratowałyby miasto, ale spowodowały zalanie ich własnego dobytku. W rzeczywistości chodziło o położone pod Wrocławiem Łany. „Wielka woda” opowie o zmaganiach wykwalifikowanej hydrolożki, Jaśminy Tremer, z z lokalnymi władzami Wrocławia, których celem ma być uratowanie mieszkańców miasta przed zbliżającym się żywiołem.

Mnóstwo elementów w serialu pokrywa się z wydarzeniami z 97 roku.

Oficjalny serwis największego magazynu o grach w Polsce, który od 1996 roku dostarcza najświeższe i najlepsze informacje na temat gier komputerowych i konsolowych. Sklepy spożywcze w centrum otworzono w poniedziałek 14 lipca. Wśród najbardziej poszukiwanych artykułów były pieczywo, papierosy i baterie. Mimo utrudnień większość nie miała kłopotów z zaopatrzeniem. Wrocławski PDT został otwarty po południu i sprzedawał najpotrzebniejsze artykuły spod uniesionej kraty głównego wejścia.

Wielka woda

Szacuje się, że napełnili nawet pół miliona worków z piaskiem. Pomagali też sobie nawzajem w przetransportowaniu się z miejsca na miejsce. W serialu “Wielka Woda” jest to bardzo wyraźnie zaznaczone. Od początku w sprawy powodzi zaangażowała się Telewizja Dolnośląska. Złoto zrzuca się na zysk niepewność handlu straty WPR 9 lipca na antenie tej telewizji sztab przeciwpowodziowy ogłosił stan alarmowy dla województwa wrocławskiego. Stopniowo zwiększano czas antenowy przeznaczony na informacje o powodzi, od 10 lipca bieżące informacje pojawiały się również w nocy.

Szersze tło powodzi we Wrocławiu[edytuj edytuj kod]

Zarówno postać grana przez Czopa, jak i miejscowość są fikcyjne. Oczywiście miejscowość o nazwie Kęty istnieje, lecz jest ulokowana w województwie małopolskim, niedaleko Fellow Gubernator Blasts Kristi Noem za wynajem COVID Run Rampant Oświęcimia. Może nie wszyscy wiedzą, lecz w prawdziwych Kętach również miała miejsce powódź. W 1997 roku wylała tam rzeka Soła, zalewając osiedle “Nad Sołą”.

Plan ten się udał i do zatopienia południowych dzielnic ostatecznie nie doszło. Źródła na temat powodzi świadczą o tym, że pomysł wysadzenia wałów w Łanach był brany na poważnie. We wsi mieli już pracować saperzy, a teren zabezpieczała policja.

Przeprowadzono renowację kościoła i klasztoru reformatów, w 1930 r. Władzom miasta udało się zorganizować kolejne gimnazjum i wznieść budynek szkoły przy ul. W mieście zaczął się rozwijać przemysł – w 1845 r. Powstała pierwsza przemysłowa przędzalnia wełny, w 1867 r. Franciszek i Edward Zajączkowie i Karol Lankosz założyli w Kętach pierwszą fabrykę sukna.

Kęckie przedsiębiorstwa funkcjonujące we wczesnym okresie PRL były w większości znacjonalizowanymi zakładami produkcyjnymi istniejącymi tu przed wojną. Podobnie kontynuowały swoją działalność placówki edukacyjne – szkoły podstawowe i średnie. Znaczącą zmianą w funkcjonowaniu miasta było utworzenie w 1953 r. Zakładów Metali Lekkich „Kęty”, które pierwotnie działy jako walcownia folii aluminiowej, w późniejszych latach rozszerzając zakres produkcji. Przedsiębiorstwo to znane jest obecnie jako Grupa Kęty. Rozwój przemysłu w Kętach pociągnął za sobą powiększenie miasta o nowe osiedla mieszkaniowe położone na południowy zachód od rynku, w pobliżu Soły.

Zanim „Wielka woda” wejdzie na Netflix, w Narodowym Forum Muzyki odbędzie się w piątek (30 września) przedpremierowy pokaz dwóch pierwszych odcinków serialu. Gośćmi specjalnymi będą realizatorzy, wśród nich aktorzy grający główne role. Reżyserzy serialu “Wielka Woda” zaznaczyli wyraźnie, że fabuła jego jest wizją artystyczną twórców, inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Postaci i wydarzenia zostały stworzone na potrzeby fabuły. Tłumaczyła to Anna Kępińska, pomysłodawczyni i producentka.

W rzeczywistości takie miejsce nie istnieje. Chyba, że jest mowa o mieście Kęty w powiecie oświęcimskim. Gdy o akcji władzy dowiedzieli się mieszkańcy, robili wszystko, aby nie dopuścić do wysadzenia wałów. W serialu miejscowość nazywa się Kęty, natomiast liderem wśród mieszkańców jest Andrzej Rębacz, grany przez Ireneusza Czopa. To właśnie on najczęściej rozmawia z władzą i wydaje polecenia pozostałym mieszkańcom odnośnie obrony wałów.

Wątek upartej hydrolog Jaśminy Tremer, walczących mieszkańców wsi Kęty, którzy nie chcą, aby wały w ich miejscowości zostały wysadzone. Uratowałyby Wrocław, lec zalałyby okoliczne miejscowości. “Wielka woda” to serial oparty na faktach, lecz nie wszystkie wydarzenia i postaci przedstawione w produkcji Jana Holoubka i Barłomieja Ignaciuka są prawdziwe. Fikcyjna jest miejscowość Kęty, której mieszkańcy bronią przed władzą. Przypomnijmy, że w serialu “Wielka woda” politycy, m.in.

Prawie połowa miasta przez tydzień była zalana wodą, która gdzieniegdzie sięgała pierwszego piętra. Była to zdecydowanie największa katastrofa naturalna, jaka nawiedziła Polskę po wojnie. Jej przyczyną były intensywne opady z początku lipca – w niektórych miejscach spadło nawet 500 milimetrów wody. Na Odrze odnotowano natomiast najwyższy stan wody w historii pomiarów.

Koniec XVIII w., czas zaborów, był czasem niepokoju i dużych zmian w Kętach. Na sejmiku w Kętach miejscowa szlachta podpisała akt przystąpienia do konfederacji barskiej. W latach 1768–1770 miasto przechodziło kolejno w ręce konfederatów i Rosjan, którzy w pewnym momencie dokonali najścia na klasztor reformatów. W wyniku pierwszego rozbioru Kęty stały się częścią Cesarstwa Austrii. Austriacy w latach 1772–1775 wykonali biegnący przez miasto tzw. Trakt cesarski, drogę prowadzącą z Wiednia, stolicy monarchii, do Lwowa, który stanowił stolicę królestwa Galicji, prowincji austriackiego cesarstwa.

Nie zapomnę ogromnej Odry, to robiło niezwykłe wrażenie i bardzo się bałam.

Woda w tym miejscu sięgała nawet pierwszego piętra[12]. Osiedle to zostało wzniesione na polderach zalewowych[15], wobec zwlekania z decyzją przerwania wałów powodziowych i zalania działek rekreacyjnych, sytuacja tam w pewnym momencie stała się krytyczna. Na Szczepinie woda utrzymywała się wyjątkowo długo z racji ukształtowania terenu. Najdłużej powódź utrzymywała się na Kozanowie i Księżu Małym, gdzie jeszcze kilka dni po przejściu fali dojście do budynków możliwe było tylko przy pomocy pontonu lub kajaka[17]. Wielka Woda to sześcioodcinkowy dramat katastroficzny, inspirowany wydarzeniami z okresu powodzi tysiąclecia, która nawiedziła Wrocław i jego okolice w 1997 roku. Starszym wrocławianom ten serial przypomni wspomnienia o roku 1997.

Niemcy zajęli klasztor Zmartwychwstanek i przeznaczyli go na szpital. W okolicy Kęt działał oddział partyzancki Armii Krajowej. Miasto zostało zajęte przez oddziały 60 Armii 1 Frontu Białoruskiego[21]. Wycofujący się Niemcy wysadzili most na Sole w Podlesiu[17]. Spowodowało to zamieszki między ludźmi broniącymi swojej miejscowości a policją.

Można więc powiedzieć, że Kęty zostały stworzone, by nie musieć tłumaczyć widzom, że chodziło o społeczności kilku miejscowości. Jak się okazuje, mnóstwo elementów przedstawionych w serialu, doskonale pokrywa się z rzeczywistością. W jednym z materiałów na YouTube o powodzi – Flood of 1997 in Poland można zobaczyć archiwalne nagrania z tego dramatycznego dla mieszkańców Polski czasu.

W latach 1790–1815 wytyczono też ulicę Mickiewicza, prowadząca do Oświęcimia i będącą częścią traktu prowadzącego z Austrii do terenów zaboru pruskiego. Kasaty józefińskiej władze nakazały zamknięcie i rozbiórkę kęckich kościołów św. Krzyża, Bożego Ciała, Wszystkich Świętych oraz kaplicy bractwa różańcowego.

Prezydent, policja oraz wolontariusze[20]. Aby uchronić przed zalaniem południowe dzielnice miasta, konieczne było utworzenie zapory na linii wiaduktu kolejowego biegnącego od Brochowa, przez Dworzec Główny i dalej w kierunku dzielnicy Fabryczna. W efekcie woda zmuszona została do płynięcia wąskim pasem przez miasto, aby połączyć się z pierwotnym nurtem w okolicach Kozanowa[16].

CategoryForex Trading
Write a comment:

*

Your email address will not be published.

logo-footer

                

phone-icon
facebook-icon
zalo-icon